Rohkeasti omaan suuntaan!

Yrityksen suunta

Petri Runtti

Nopeaa kasvua tavoittelevat startupit saavat median huomion. Tj-koulun valmentajat ajattelevat, että on erityisen mielenkiintoista tunnistaa erottumisen, kasvun ja menestymisen mahdollisuuksia myös ns. perinteisemmillä toimialoilla. Tässä lyhyessä blogissa Tj-koulun Kasvu-ohjelman valmentajat Sanna Leppänen ja Petri Runtti kiteyttävät kokemuksiaan yrityksen suunnasta.

Kun ei voi edetä markkinan imussa ja pöhinän kannustamana, on itse valittava suunta ja vauhti. Ja on pidettävä suunta tärkeämpänä kuin vauhti. Tulevaisuustyö pk-yrityksissä nostaa keskusteluun paljon kysymyksiä. Kuinka määrätietoisesti esimerkiksi oman suunnan voi valita?

Suunnan valinta on päätös, jota ei voi huomenna pyörtää. Valinta tehdään rauhassa. Sen äärelle pysähdytään. Se perustellaan. Se ymmärretään yhdessä samalla tavalla. Avainhenkilöiden aika on erityisen kallisarvoinen resurssi yrityksessä, ja siksi ajan käyttö kannattaa harkita tarkoin. Pysähdynkö mieluummin isojen asioiden yhdessä linjaamiseen ja ymmärtämiseen vai jatkuvasti asioiden säätämiseen?

Dynaamisuus ja ketteryys ovat monen huulilla. Usein noiden sanojen takaa löytyykin vauhtia, mutta ei aina kykyä erottaa välttämättömiä pysähtymisen paikkoja. Samoin löytyy kykenemättömyyttä tehdä päätöksiä ja valintoja sekä huonoa sitoutumista pitkäjänteiseen toimintaan. Yrityksessä säntäillään kaikkien kiinnostavien asioiden perässä. Kokeilukulttuuri on toki oikein annosteltuna fiksu valinta, päätoimintaperiaatteena se käy yleensä kuitenkin kalliiksi.

Suhdanteista huolimatta kannattavasti pitkään kasvaneet pk-yritykset ovat tehneet onnistuneita valintoja. Yritys on päättänyt ottaa navigoinnin omiin käsiin, käärinyt hihat ja lähtenyt rakentamaan omaa tulevaisuuttaan aktiivisesti.

Myös vuonna 2017 tehdyn laajan tutkimuksen (seedi.fi/futureceo/tutkimustulokset-2017/) mukaan suomalaisessa alle sadan hengen pk-yrityksessä on nyt juuri tilausta toimitusjohtajalle, joka

  • toimii selkeän strategisen suunnan mukaisesti
  • saa ihmiset toimimaan yhteiseen suuntaan ja innostaa heitä, tavoittelee yhteisiä onnistumisia
  • toimii määrätietoisesti
  • tunnistaa digitalisaation haasteet ja mahdollisuudet
  • luotsaa yritystään kasvu-uralle.

Koko Suomen etenemisen kannalta on tärkeää ymmärtää, mistä yritysten kasvu ja eteneminen on kiinni. Voiko edellä kiteytettyjä taitoja treenata?

Mitä mahdollisuuksia markkinat ja ympäristö tarjoavat yritykselle? Mikä niissä innostaa meitä eniten? Missä voimme onnistua ja olla parhaita? Onko asiakas valmis siitä maksamaan riittävästi? Mitä meidän täytyy osata entistä paremmin? Mikä on ensimmäinen askel?

Ratkaistuamme nuo kysymykset yhdessä, on suunnan valinta jo vankalla pohjalla.

Rohkeutta suunnan valintaan!

Sanna Leppänen ja Petri Runtti

Avainsanat

kasvu  visio  tavoite  strategia  suunta  päämäärä 

Uusimmat kirjoitukset

Yrittäjyys

Pekka Pirnes

Hyvä sparraaja varmistaa tavoitteisiin pääsemisen

”Toimitusjohtajakoulu on vuosien ...

Lue lisää
Yrittäjyys

Sanna Leppänen

Tj-koulusta nopeasti apua, ELY:n tuki lähes 100 %

Yritysten kehittämispalveluihin on tehty ...

Lue lisää
Yrittäjyys

Jukka Pekka Vuolukka

Osuiko korona?

Korona on iskenyt vaikutuksillaan Tj-koulun ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Strategia ohjaamaan kehittämistä

Eeron teesit osa 2/2 ...

Lue lisää
Suomalainen yrittäjä

Pekka Pirnes

Suomalainen yrittäjä — tuplaonnellinen?

Viime vuoden puolella julkaistiin YK:n ...

Lue lisää
Johtaminen on epävarmaa varmuutta

Sanna Leppänen

Johtaminen on epävarmaa varmuutta

Tj-koulun Sanna Leppänen toivottaa ...

Lue lisää
Toimitusjohtajakoulu 30-vuotta

Sanna Leppänen

Erkki valitsi viisaasti 30 vuotta sitten

Asiakasymmärryksestä nousevat valinnat ...

Lue lisää
Yrityksen suunta

Petri Runtti

Rohkeasti omaan suuntaan!

Nopeaa kasvua tavoittelevat startupit ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Kasvu, kasvua, kasvua!

Kasvu, kasvua, kasvua! Pk-yritysten ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Jukka Pekka Vuolukka

Investointi tarttuu tunnistettuihin mahdollisuuksiin

Moni oli päättänyt investoida aikaansa ja ...

Lue lisää
Myynti

Pekka Pirnes

Myyntiä vai kannattavuutta vai molempia?

Eteläsuomalainen asiakkaamme ...

Lue lisää
Myynti

Pekka Pirnes

Etsitkö sinäkin huippumyyjää?

Joitakin ihmisiä on jo ...

Lue lisää
Kiire

Sanna Leppänen

Strategia ja työnjako vapauttavat aikaa pk-yrityksissä

Aika on maailman demokraattisin resurssi. ...

Lue lisää
Liiketoimintaosaaminen

Sanna Leppänen

Tarkoittaako yrittäjyys liiketoiminta- ja johtamisosaamista?

Jan Vapaavuori täräytti ministerivuosiensa ...

Lue lisää
Yrittäjyys

Sanna Leppänen

Käynnistäjä vai kasvattaja?

Yrittäjyys on Suomessa tapetilla, kasvu vielä...

Lue lisää